четвер, 3 квітня 2025 р.

Без паніки: поради психолога для подолання тривоги

 Зараз дуже важливо не піддаватися тривогам і паніці. Пам’ятайте, ваш психологічний стан безпосередньо впливає на здатність адекватно спілкуватися з рідними та колегами по роботі, тверезо оцінювати ситуацію та приймати виважені рішення, боротися з коронавірусом та сезонними хворобами.

1. ЗБЕРІГАЙТЕ ВАШЕ ЗДОРОВ’Я

В першу чергу, не зловживайте новинами про війну, пандемію тощо. Сучасні люди дуже легко розгойдують нервову систему і впадають в паніку, навіть коли немає реальної загрози, а також можуть панікувати від уявних загроз, які можуть і не настати. Мозку не потрібні справжні події, щоб запускати емоційну реакцію. Він цілком обходиться уявленнями або спогадами. Тому замість того щоб постійно сидіти в Інтернеті чи біля телевізора, приділіть більше уваги своїм близьким, більше спілкуйтеся з дітьми і старшими родичами. Їм в цей кризовий час потрібно більше вашої турботи.


2. НАВЧІТЬСЯ ФІЛЬТРУВАТИ ІНФОРМАЦІЮ

Помічали: чим більше читаєте новини, тим більше зростає відчуття тривоги? Перестати читати новини зовсім – складно. Вони все одно будуть вам траплятися. Але подумайте, чи несуть вони для вас якусь цінність: яка вам особисто з них користь? Що саме вам дає ця інформація? Чи змінить це читання ваше життя на краще? Чи допоможе у разі подальшого загострення ситуації?

Якщо ви хочете постійно бути в курсі подій, то зробіть собі розклад читання новин і виберіть джерела, яким ви довіряєте повністю. Не читайте все підряд! Не віддавайте всі свої емоції та весь ваш час новинам! Життя триває!

3. ВІДПОЧИВАЙТЕ ДОСТАНЬО

Не варто прокидатися о сьомій ранку, тому що треба. Прокидайтеся в комфортний для вас час – дайте можливість відпочити вашому тілу і психіці. Зробіть комфортний розпорядок дня для себе та для своєї сім’ї. Якщо ж у вас є маленькі діти, постарайтеся організувати графік чергування так, щоб кожен із подружжя міг достатньо відпочивати, враховуючи роботу та побутові справи.

4. ЩО РОБИТИ, КОЛИ ТРИВОГА ПОСИЛЮЄТЬСЯ?

Якщо тривожний стан посилюється, то в першу чергу постарайтеся вирівняти своє дихання. Сконцентруйтеся на відчуттях в тілі, почніть спостерігати за станом всередині тіла. Якщо відчуваєте важкість, скутість, просто сконцентруйтеся і подумки починайте відпускати з себе до повного звільнення і стану чистоти. Так виходять негативні емоції. В кінці, обов’язково, згадайте стан спокою, впевненості, усвідомлення як діяти розумно в різних ситуаціях. Постарайтеся наповнитися цим почуттям подумки і фізично відчути тепло.

5. ЯК РЕАГУВАТИ НА ПАНІЧНІ АТАКИ?

Якщо вашому здоров’ю та сім’ї прямо зараз нічого не загрожує, але ви не можете впоратися з панікою, треба розбиратися саме з нею. Спостерігати, що саме викликає у вас панічні атаки: що було до і після, вчитися ловити їх наближення. Під час панічної атаки – треба правильно дихати: видих повинен бути довшим за вдих. Якщо поряд є вода – вмитися, потримати під нею руки. Потрібно вчитися не боятися панічної атаки, тому що це її тільки посилює. Знайте і нагадуйте собі, що паніка пройде, і ви все одно заспокоєтеся.

6. ЯК ПІДТРИМАТИ РІДНИХ, ЯКІ ДУЖЕ ХВИЛЮЮТЬСЯ?

Як правило, люди в такому стані головним чином потребують того, щоб їх зрозуміли. Тому підтримувати – значить слухати (по телефону або відеозв’язку), давати можливість людині висловити свої почуття, приймати їх такими, якими вони є. В цілому головне – більше слухати, ніж говорити про себе. Якщо вам захочеться у відповідь поділитися своїми досвідом, то це теж можна зробити з позиції підтримки: розповісти, що з вами відбувається щось схоже, як ви перемагаєте тривогу.

Інша справа, якщо ви хвилюєтеся так само сильно, як і ваш родич чи друг/подруга. Тоді, швидше за все, ви його емоційно заразите і обидва почнете нервувати тільки сильніше. Через те важливо, щоб ви зберігали спокій, коли намагаєтеся допомогти близькій людині побороти хвилювання чи паніку. Поділяючи почуття людини, ви даєте їй підтримку, але раціонально, тверезо оцінюєте ситуацію. Це допоможе їй, навпаки, “заразитися” вашим спокоєм.

За матеріалами психолога Людмили Михайленко

Немає коментарів:

Дописати коментар